Načo sú vlastne učitelia?

Autor: Tibor Beňa | 3.9.2011 o 19:25 | (upravené 5.9.2011 o 15:19) Karma článku: 17,76 | Prečítané:  74312x

Prečo sa tento rok so začiatkom školského roka ozýva čoraz nástojčivejšie hlas učiteľov v médiach? Čo vlastne chú? Aby sme porozumeli ich volaniu, mali by sme si trošku lepšie uvedomiť, aké funkcie v spoločnosti vlastne plnia a aké na to majú podmienky, čo spoločnosti dávajú a čo od spoločnosti dostávajú. Poďme na to v kľude spolu. Čo dávajú učitelia spoločnosti. Začnime pekne od rána, keď rodičia odchádzajú do práce, aby uživili seba, svoje deti a ostatných, ktorí sa nedokážu uživiť sami. Prvá funkcia učiteľa bude

STRÁŽNIK.

Oceňme úlohu učiteľa, ako strážnika.

Koľko dáte bodygárdovi alebo nejakej slečne za opatrovanie dieťaťa na hodinu, ak stráži len jedno vaše dieťa?

Tri eurá, päť?

Koľko by ste chceli dostávať vy za stráženie tridsiatich pubertiakov naraz, na štvrtom poschodí, s okennými parapetmi vo výške jedného metra a byť za nich plne zodpovedný?

Po tridsiatich sekundách premýšľania si odpovedzte.

Úloha strážcu ale zostáva aj po skončení hodiny, kedy sa musí učiteľ rozdvojiť a jedna jeho polovica musí ísť po nekonečných chodbách do zborovne odniesť triednu dokumentáciu, pripraviť sa na nasledujúcu hodinu, zobrať novú triednu knihu a druhá jeho polovica zároveň musí držať dozor na chodbách.

Ak sa v triede niečo stane,...kto mal službu na chodbe?

Na túto operáciu má približne 5 až 10 minút, pretože keď zazvoní, nemôže popíjať kávičku a čítať novinky....ďalšia hodina začína. Poklusom klus!

Ako strážnik by si na hodine mohol posedieť, prečítať tie noviny, popočúvať rádio,....ale to nemôže, pretože má aj ďalšiu funkciu,

VYCHOVÁVATEĽ.

Koľko hodín denne ste so svojim dieťaťom? Koľko hodín z toho sa venujete jeho výchove? Máte s pubertiakom po hodine výchovného vplyvu „problémy“?

Pomôže vám učiteľ. Vychováva aspoň 150 takých pubertiakov denne, v skupinkách po tridsiatich. Koľko dáte psychológovi za hodinový pohovor, ak sa v kľude venuje len vám?

Na koľko eur by ste si cenili šesť takýchto sedení s tridsiatkou mládežníkov každodenne?

Po tridsiatich sekundách si odpovedzte.

 

Tieto posedenia ale nie sú len výchovné, pretože asi najdôležitejšou funkciou učiteľa v spoločnosti by malo byť učenie.

Za toho predpokladu, že sa nemusí príliž venovať stráženiu a vychovávaniu. To je ale pri dnešných hyperaktívnych deťoch, pri dodržaní všetkých ich práv a absencii donucovacích a trestných právomocí učiteľa nezanedbateľný problém. Ak tieto prekážky zvládne, konečne sa z neho stáva aj

UČITEĽ.

Učiteľa už máme, ale kde je študent?

Nie každý žiak na škole chce aj študovať. Ak je učiteľ a nie je študent, neprebieha vyučovací proces. Ak by bol študent bez učiteľa, dostatočne motivovaný, môže nastať proces samoštúdia. Bez študenta to ale nejde.

V škole je podľa študákov vyučovanie určené hlavne na dospanie po ťažkej noci, na stretnutie sa s priateľmi, podelenie sa o dojmy zo včerajška a naplánovanie spoločných poobedných aktivít. Samozrejme, v dobrej nálade a s humorom.

Učenie bolí, treba dodržiavať pravidlá slušného správania, dávať pozor a k tomu ešte aj preukazovať znalosti, vedomosti a zručnosti... A to sa žiadnemu študákovi nechce.

Potom sa nemôžeme čudovať výsledkom našich žiakov v medzinárodnom porovnávaní, hlavne vo vzťahu k výsledkom ázijských študentov...

Ako motivujete vašu odrastenú ratolesť aby umyla riady, povysávala, pomohla v záhrade, postarala sa o chorú babku?

Čo môžete ako rodič urobiť, aby ste potomka donútili vykonať niečo, čo sa mu vôbec nechce? Aké sankcie voči nemu môžete vyvodiť?

Po desiatich sekundách si odpovedzte.

Ako by ste ako učiteľ motivovali spolok tridsiatich humoristov, aby sa naučili čo je exponenciálna funkcia, ak práve preberajú včerajší pitný režim?

Aké výchovné a donucovacie prostriedky by ste použili, keď sú zakázané fyzické tresty, zvýšeným hlasom môžete dieťaťu spôsobiť šok a neustálym opakovaním svojich požiadaviek vyvoláte u študenta zajakávanie? Na dobrých známkach mu príliž nezáleží a čokoláda je drahá. Z triedy ho nemôžete vyhodiť v žiadnom prípade, ste za neho zodpovedný!

Po tridsiatich sekundách si odpovedzte.

To by bola motivácia.

Ak je študent motivovaný a chce sa učiť, zabezpečíte mu poobedné hodiny angličtiny.

Koľko zaplatíte za hodinu jazykového kurzu?

Na koľko peňazí by ste si ohodnotili vašu snahu naučiť niečo z matematiky skupinku tridsiatich otrávených očakáteľov fajčpauzy?

Po tridsiatich sekundách si odpovedzte.

Súčasťou učenia nie len preberanie novej látky, ale aj preverovanie vedomostí.

Z učiteľa sa stáva

HODNOTITEĽ.

Koľko nádejných študentov zoberú univerzity do prvého ročníka? Koľko môžu! Veď sú platené od počtu študentov.

Koľko študentov môže učiteľ ohodnotiť stupňom „NEDOSTATOČNÝ“?

Najlepšie nikoho, lebo to znamená, že asi nevie učiť. Okrem toho by mohol žiaka demotivovať a ten by mohol odísť na inú školu....

Vedenie školy nemá zvyčajne záujem, aby učitelia takto "neprimerane" hodnotili tých lenivejších žiakov, lebo by takýmto spôsobom mohli ohroziť zdroj financií.

Veď aj stredné a zákaldné školy sú platené od počtu žiakov.....

Preto vedomosti žiakov a hodnotenie učiteľa v systéme, ktorý je takto zle nastavený, nie sú takmer vôbec dôležité. Najlepšia známka – štvorka. Spýtajte sa ratolestí doma, aká známka im stačí.

A čo hodnotenie správania?

Aj trojka zo správania je známka. To nikomu neprekáža, to sa nesleduje, na výšku sa dostanú študáci i tak. Bude z neho manager ako vyšitý.

Na medicínu radšej nepôjdu, tam sa treba veľa učiť a niesť zodpovednosť. Veď lekárov budeme mať v rámci globalizácie z Ukrajiny a z Indie....

Keďže MINISTERSTVO ŠKOLSTVA, VEDY, VÝSKUMU A ŠPORTU

so svojím rozpočtom na všetky jeho zložky vo výške cca 4% z HDP a prebujneným aparátom situáciu v školstve dlhodobo nezvládalo, „umožnilo“ školám vytvoriť si v rámci „reformy“ Školské vzdelávacie programy.

Tie štátne, ktoré predtým tvorili za slušný plat tímy odborníkov, teraz tvoria učitelia za kredity, číže za prísľub, že AK, TAK POTOM MOŽNO budú aj peniaze. Tie isté tímy a spústa ďalších školiteľov teraz učia učiteľov za skutočné peniaze, ako majú robiť ich bývalú robotu....za kredity. Takže, nová úloha učiteľa je

REFORMÁTOR.

Dostanú odmakať reformu príkazom a hotovo! Veď máme v školstve dosť veliteľov!

Zákon o ochrane duševného vlastníctva určite nikoho nezaujíma.

Nesmieme zabudnúť na veľmi dôležitú funkciu, ktorou je

BYROKRAT.

Neuveriteľné množstvo tlačív a výkazov čaká na vyplnenie. K tomu triedny učiteľ musí byť aj dobrý

INFORMÁTOR A PORADCA.

Za aký príplatok, to si úpozrite v poslednej časti tohoto príspevku. Jeho povinnosťou je sledovať, či chodí študent do školy, volať rodičom, urgovať ospravedlnenky, aby nemusel volať na „sociálku“, prípadne na políciu. Okrem toho musí sledovať psychický stav žiaka a predpokladať možné problémy a zabezpečiť žiakovi prípadnú radu psychológa. Ak si žiak niečo urobí, bude to určite kvôli šikane a učiteľ sa bude ťažko vyzúvať zo zodpovednosti... Ale na dobrého právnika sa v rodinnom rozpočte vždy nájdu peniaze. Už asi trochu preháňam, ale ozaj len trochu.

Žiakom s rôznymi disfunkciami treba v rámci integrovania do tridsaťčlennej triedy venovať zvláštnu pozornosť a dodržať všetky ich práva na špeciálny prístup k výuke. Bežný učiteľ odborných predmetov vlastne vykonáva prácu, akú by mal robiť

ŠPECIÁLNY PEDAGÓG,

ktorý takýto smer pedagogiky vyštudoval, ale nemôže byť predsa v každej triede jeden.... Napríklad, na technickej škole strojníckeho zamerania sa spomedzi tridsiatky adeptov na maturitu osobitne venovať disgrafikovi, osobitne diskalkulovi a tak ďalej. Našťastie by mali byť v triede maximálne štyria takíto žiaci. Potom sa môže venovať aj ostatným.....

 

Veľmi nevďačná úloha učiteľa je

VÝPALNÍK - VYDIERAČ.

Príspevky z rozpočtu nie sú dostatočné na chod škôl a zriaďovateľ školy má často zťažený prístup k eurofondom, hlavne v bohatších regiónoch Slovenska.

Preto sú učitelia vedením škôl nútení od rodičov a iných sponzorov vymáhať rôzne "dary" a iné formy pomoci pre školu. Na zabezpečenie skriniek, vymaľovanie, výpočtovú techniku,...

Úspešnosť v tejto funkcii sa na poradách pravideľne vyhodnocuje.

Koľko dostane finančný poradca za vyplnenie tlačiva formátu A4 pri zriaďovaní životnej poistky alebo zabezpečení úveru?

Bolo by slušné, keď už učiteľ tým vydieračom musí byť, keby bral aspoň nejaký podiel z vybraných peňazí, ktoré štát alebo región nemusí do systému vložiť, nie? Je vám zle? To je určite nevhodnou stravou...

 

Má učiteľ nejaké spoločenské funkcie aj po návrate z práce?

Samozrejme, že má.

V spoločnosti sa musí správať slušne, aby bol vzorom pre študentov aj v nákupnom centre, ak ich stretne. Určite by nemal byť ráno o druhej opitý v krčme, tam by ho tiež mohli stretnúť.

Osoby opačného pohlavia by mal na zábavách a diskotékach obchádzať na dva metre a nepozerať sa im do očí, aby to mládežníci nepovažovali za sexuálne obťažovanie.

Pri komunikácii na sociálnych sieťach by nemal zabúdať, že je vzorom pre študentov aj tu, lebo oni sú jednoducho všade. Mal by byť pre svojich študentov

VZOROM.

Ako vzor pre seba by si mohol zobrať niektorých našich čelných predstaviteľov, chlebodarcov a tvorcov zákona. Napríklad, pána Slotu. Aby sme nekrivdili iným, určite aj ich.

Slušne by sa mal správať aj doma, pri opravách písomiek, pri odbornom dovzdelávaní sa, pri príprave na kreditové vzdelávanie, pri prípravách na ďalší 5 – 6 hodinový maratón prednášok na budúci deň, výchovy a spravodlivého hodnotenia. Veď má možno vlastné deti a oni vedia, že je učiteľ. Ráno by mal vychádzať z domu pekne oblečený, upravený a reprezentovať učiteľský stav.

Ošatné a reprezentačné sme ešte nespomínali?

A čo za to?

 

ČO UČITELIA OD SPLOČNOSTI DOSTÁVAJÚ

Mzdu. Plat? Či len paušálny poplatok za stratu času?

Zhodnoťte to sami.

PLATOVÉ TARIFY PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV A ODBORNÝCH ZAMESTNANCOV

Stupnica platových taríf (v eurách mesačne, platné pre všetky regióny v SR)

Platová trieda

Pracovná trieda

Platová tarifa

6

1

359,00

 

2

384,00

7

1

398,00

 

2

426,00

8

1

441,50

 

2

471,00

9

1

494,00

 

2

527,00

10

1

539,00

 

2

575,00

11

1

575,00

 

2

615,50

12

1

632,50

 

2

676,50

Bežný remeselník by za teké peniaze ani z postele nevstal. Ale pedagóvovia len mrnčia a zapýtať si odmenu za prácu sa ešte nenaučili.

Platová tarifa sa pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi s účinnosťou od 1. januára kalendárneho roka zvyšuje o

1 % za každý celý rok započítanej praxe dosiahnutej k 31. decembru bežného kalendárneho roka až do 16 rokov započítanej praxe.

Za každý celý rok započítanej praxe od 17 rokov až do 32 rokov sa platová tarifa zvyšuje o 0,5 %.“

(Aby na staré kolená príliž nezbohatol!!! J)


Čo to znamená? Napríklad, učiteľ s praxou 10 rokov, s prvou atestáciou, zaradený v 11 platovej a druhej pracovnej triede dostane k 615,50 eurám príplatok 61,55, to je spolu

677,05 EUR hrubého príjmu, všade na Slovensku.

Ekonómovia sa snažia dosiahnuť v spoločnosti "zdravú" infláciu vo výške +2%, čiže v dobre fungujúcej ekonomike v prvých šestnástich rokoch praxe stráca učiteľ pri takomto plánovanom raste 1% hrubého príjmu, v druhej polovici kariéry už stráca 1,5 % ročne.

Aj tomu sa dá hovoriť rast miezd. Ale záporný.....

Dorovná tú stratu prípadná valorizácia?

O eurovaloch a podpore gréckych 1600 eurových dôchodkov radšej ani nezačínajme.

 

Ďalšie prípadné príplatky nájdete v Zbierke zákonov č. 317/2009: http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209136&FileName=zz2009-00317-0209136&Rocnik=2009

 

Čo iné ešte dostáva učiteľ od spoločnosti?

Napríklad skvelú možnosť vyhorenia v polovičnom čase ako administratívni pracovníci polície a možnosť neísť v štyridsiatke do dôchodku s výsluhovým dôchodkom. Názornný príklad nájdete na tomto videu:

 

http://www.youtube.com/watch?v=2fJSTzDE4RQ

 

Mladý, nádejný, zaľúbený, neperspektívny učiteľ pravdepodobne dostane košom od vydajachtivej partnerky. Určite i možnosť užiť si skutočný americký sen podľa seriálu PRIATELIA. Predstava hypotéky pre učiteľa je možná len vo fáze REM spánku!

 

Skúsme kráčať v ich topánkach a možno pochopíme ich snahu dostať za ťažkú prácu primeranú plácu a uznanie.

 

Peňazí je dosť, len by sa nesmeli rozkrádať v podivných tendroch a budovaní najdrahších diaľnic v Európe.

Veríte, že peňazí je málo? Školstvo máme "zadarmo" (podľa ohodnotenia učiteľov to tak aj vyzerá) a naši bývalí šikovní študenti odídu radi za lepším zárobkom do zahraničia, kde platia dane a veľa z nich aj všetky odvody a spoločnosti nevracajú nič... To naši pedagógovia otročia pre ekonomiku Veľkej Británie a ostatných globálnych zamestnávateľov?

Bolo by slušné od niekoho, kto tvrdí, že nemá peniaze a uvažuje o zvyšovaní daní, aby najprv ukázal vlastné vrecká a transparentne preukázal hospodárenie so zverenými prostriedkami!

Aké dôchodky asi vypočítajú učiteľom z ich mizerných platov, ak sa dožijú dôchodkového veku? Ich žiaci ich budú určovať. Pozrite sa, ako dopadol prvý dôchodkový pilier. Čo bude, keď budú vládnuť dnešní mládežníci?

Po tridsiatich sekundách si odpovedzte.

 

Ak by išli všetci učitelia aspoň na jeden mesiac štrajkovať, asi by sme hneď pochopili a ocenili hodnotu ich práce pre spoločnosť. To jediné, čím si pomôžu, je

O S T R Ý  Š T R A J K.

Prosby, žiadosti a náreky sú už trápne.

Súčasné postavenie učiteľského stavu výhražným prstom ukazuje na totálnu neschopnosť našich „politikov“ riešiť budúcnosť ďalších generácií v globalizovanom svete. Alebo to tak robia úmyselne?

Po tridsiatich sekundách si odpovedzte.

 

Vďaka Vám za dočítanie, snáď sa vám nebude snívať, že ste učiteľ....

P.S.: Ďakujem za plodnú diskusiu. Verím, že tým, ktorí nad touto problematikou doposiaľ hlbšie neuvažovali poslúži na vytvorenie si reálnejšieho obrazu o stave v školstve a tých, ktorí už majú svoj názor vyprofilovaný, posunie od úvah k činom. Je najvyšší čas konať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Maďari protestujú ďalej, v novele vidia otrocký zákon

Demonštrácia zjednotila opozíciu.

DOMOV

Bezák dostal od pápeža Františka pozlátenú medailu

Pápež Benedikt XVI. odvolal Bezáka z postu trnavského arcibiskupa v júli 2012.


Už ste čítali?