Čo chcú vyštrajkovať učitelia? Zatiaľ aspoň 50 eur.

Autor: Tibor Beňa | 29.8.2012 o 18:50 | (upravené 2.9.2012 o 22:36) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  1539x

Žobranie? Od protestu pracovníkov školstva zo septembra roku 2011 sa v systéme slovenského školstva po roku nezmenilo k lepšiemu takmer nič. Nedostatočná práca a slabé vyjednávanie starých školských odborov (OZ PŠaV) sa vysokou mierou podieľajú na súčasnom katastrofálnom stave v školstve a ich nečinnosť si vyžiadala vytvorenie Nových školských odborov, ktoré museli začať bojovať za zmysluplné zmeny v školstve, ale oveľa radikálnejšími prostriedkami.

Aktivizácia samotných učiteľov, ministrove (dúfajme, že úprimné) snahy o zmenu a prvé kroky Nových školských odborov tak prinútili zobudiť sa aj funkcionárov starých školských odborov, ktorí pochopili novú situáciu a rozhodli sa konečne po rok trvajúcej štrajkovej pohotovosti vyhlásiť ostrý štrajk. Božská to trpezlivosť...

Hlavný cieľ narýchlo starými odbormi  zorganizovaného štrajku, navýšenie miezd v školstve v roku 2013 o 10%, je ale nedostatočný. Učitelia, nepedagogickí zamestnanci školstva a ich zástupcovia v Nových školských odboroch žiadajú systémové zmeny a oveľa výraznejšie navýšenie prostriedkov do školstva. 

Vážení funkcionári  OZ PŠaV,  s kým ste sa radili pri stanovovaní miery navyšovania miezd v rezorte školstva? S vládou? S učiteľmi asi nie. Začať rokovania o navyšovanie miezd po roku štrajkovej pohotovosti len na desiatich percentách je urážkou všetkých zamestnancov rezortu školstva!

Za koho kopete? Z koho peňazí žijete? Na podobné otázky najlepšie odpoviete činmi, ktoré budú slúžiť zamestnancom školstva.


Je tragické i smiešne zároveň, že na navýšenie príjmu učiteľa z 500 na 550 eur treba podľa funkcionárov starých odborov (OZ PŠaV) organizovať ostrý štrajk...

Je zrejmé, že to bude len začiatok boja zamestnacov školstva za slušnú odmenu za odvedenú prácu. Veď v Bratislave dnes nezarobia ani na byt a na stravu. V dobrej viere (z blbosti?) som si myslel, že otrokárstvo už bolo zrušené...


Bude potrebné vyvinúť oveľa väčšie úsilie v tlaku na presadenie zmysluplných, možno niekedy i bolestivých zmien v školstve a zvážiť podporu starých odborárov, ktorí si z ich prostriedkov síce pekne žijú, ale pre zlepšenie situácie zamestnancov v školstve doteraz neurobili takmer nič. 

Riešenie zlých pomerov v školstve pritom nie je ekonomický problém, ako sa nám snažia nahovoriť "politici a ekonómovia", ale je to výsostne politický problém. Pôvodne som chcel v predošlej vete namiesto slova "nahovoriť" použiť slovo "dokázať", ale nemohol som. 

Tvrdenia politikov, že nemajú na školstvo prostriedky v časoch poskytovania miliárd eur eurovalom a cudzím súkromným bankám na telefón do siedmich dní, v časoch, keď sami politici priznávajú, že nie sú schopní (alebo ochotní) od firiem vybrať takmer 30% z predpokladaného výberu DPH, keď sa zaplatili státisíce eur za nefunkčný počítačový systém na správu daní a vytvoril sa tak priestor na neplatenie daní a pravdepodobne i "upratanie"  pochybných dát v starom systéme, keď sa z rozpočtu školstva financuje šport so všetkými jeho úplatkárskymi kauzami a predraženými hokejovými štadiónmi, v časoch, keď je tunelovanie najobľúbenejším športom mocných, nie je možné rečičky o nedostatku prostriedkov na školstvo nazvať "dôkazmi".


Dôkazmi by boli účty zo šafárenia štátnej a verejnej správy, transparentne predložené verejnosti na kontrolu. To učitelia i ostatní občania v dňoch "krízy" očakávajú. 
Asi by sme sa veľmi čudovali, ako sa narábalo s prostriedkami Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a s ostatnými verejnými prostriedkami.


Výhovoriek, rečičiek a opíjania rožkom už bolo dosť.

Verím, že všetci odborári a zamestnanci školstva spoja sily a vykonajú niečo rozumné ku prospechu celej spoločnosti.

Ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu želajú zamestnanci jeho rezortu veľa energie pri vyjednávaní s jeho kolegami z vlády, hlavne z rezortu financií.


Stanovy Nových školských odborov:

http://nso.sk/dokumenty/stanovy-a-ine/stanovy.html

Predbežný program NŠO:

https://docs.google.com/file/d/0B7bRI9695rwkNjI0YmM2ZWEtZDY3Yy00ZmQyLWFkZmYtZDUxN2MyOTY2OGM2/edit?pli=1


Aj títo ľudia žijú z našich daní:  http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?