Štrajk = 50 000 učiteľov/ jeden deň a jedno miesto. 14.12. v BA.

Autor: Tibor Beňa | 10.12.2012 o 18:10 | (upravené 10.12.2012 o 21:28) Karma článku: 13,16 | Prečítané:  1486x

S odstupom času, keď učitelia hodnotia prácu OZ PŠaV, môžu získať dojem, že ich odborový zväz pracoval málo, neúčinne, alebo dokonca pracoval proti ich záujmom. Od protestného zhromaždenia 13.9.2011, čiže rok a štvrť, nezorganizoval zväz žiaden protest alebo štrajk, kde by sa mohli zísť všetci zamestnanci školstva v jeden deň, na jednom mieste a vytvorili by tak dostatočný tlak z ulice na vládu. Zato naordinoval držať štrajkovú pohotovosť. Rok. Celý rok. Čo asi odborári pri takej dlhej pohotovosti celé dni robili? Natíska sa otázka, prečo OZ PŠaV celý rok nekonal a paralyzoval zamestnancov školstva pohotovosťou? Možných odpovedí nie je veľa. Niektorá, alebo kombinácie viacerých, sa asi bude blížiť k pravde.

Sú vrcholní predstavitelia OZ PŠaV "neschopáci"? Napriek vyše dvdsaťročnej histórii zväzu? Z pohľadu zamestnancov školstva sú to veľmi veľkí neschopáci. Že vlády kašlú na školstvo, to je jasné. Príliš veľké výdavky a málo možností "uliať" si časť prostriedkov bokom.... pochopím.

Ak ale na školstvo kašlú tak dlhý čas jeho vlastní odborári a nechajú ho padnúť tak hlboko, to je už podozrivé. Tvrdím, že najviac slovenskému školstvu ublížili jeho vlastní odborári. Svojou neschopnosťou, neochotou, ba dokonca, možno i zámerne.

Po ročnej štrajkovej pohotovosti, po vzniku Nových školských odborov v júni 2012, sa starí odborári rozhodli k výročiu masového protestu z roku 2011 zorganizovať 13. septembra 2012 ostrý štrajk. Už vtedy sa ukázal výrazný nedostatok komunikácie zväzu s členskou základňou, hlavne spätnej väzby.

Jeden z cieľov štrajku, navýšenie nástupného platu pre začínajúceho učiteľa na 1,2 násobok priemernej mzdy v NH sa naraz zmenil na vyjednávania o navýšenie o 10%. Bez konzultácií s členskou základňou. Len tak...

Pána Ondeka asi osvietilo a ukázal sa ako vyjednávač s ojedinelou taktikou. Začal vyjednávania na minime. "Mohli by nám dať 10%, ale keby vláda chcela, mohla by nám ponúknuť aj viac...."

Keby takto vyjednával arabský synáčik na trhu niekde v Egypte, asi by ho rodina za také zneváženie rodu okamžite opľula, vydedila a ukameňovala. Prečo tak pán Ondek postupoval? Sú dve možnosti. Buď je to amatér najhrubšieho zrna, alebo je to zradca svojej členskej základne a reprezentuje záujmy niekoho iného. V obidvoch prípadoch ho mali členovia odborov bez meškania odvolať a vyvodiť zodpovednosť za jeho neprijateľný postup pri vyjednávaní s vládou.

Formu, akou má štrajk prebehnúť, sa zamestnanci školstva dozvedeli až pár dní pred termínom. Štrajkujúci absolvovali tortúru prihlasovania a odhlasovania sa z nemoceského poistenia, nedostali za ten deň mzdu a....podľa odporúčania zväzu štrajkovali pred bránami škôl. Žiadni štrajkujúci v uliciach, "ticho po pěšine". Za to, že odborári dokázali takto jednoducho udržať 80 000 štrajkujúcich pred dverami škôl a "štrajk" mal takmer nulový účinok, by mali dostať funkcionári odborov od vlády tučné odmeny. Takto udržať desaťtisíce ľudí na uzde, to je naozaj umenie. Kam plánujú ísť poprední funkcionári OZ PŠaV na dovolenku?

Po oznámení, že vláda nemá peniaze (bez toho, že ukáza vrecká) a ponúka len navýšenie 5% do rozpočtov zriaďovateľov a nič iné, nasledovala ponuka dať tých 5% priamo do taríf, čiže priamo na mzdy. Odborári nezmyselne dlho naťahovali čas, kým vyjadrili svoj nesúhlas s takýmto výsledkom a vyzvali na pokračovanie v štrajku.

Na 26.11.2012 vyhlásili ďalší štrajk, tentoraz "neobmedzený". Od predošlého štrajku uplynulo takmer jeden a pol mesiaca.

Čo znamená "neobmedzený"? Každý si predstaví, že bude trvať neobmedzene dlho, až do splnenia požiadaviek štrajkujúcich. Smiešne je, požiadavka na 1,2 násobok priemernej mzdy v NH (čo je cca 70% z priemernej mzdy vysokoškoláka v SR) pre začínajúceho sa zmenila na 10% a nikto sa už nepozastavoval nad tým, kde sa táto požiadavka vzala. Pritom všetci vedeli, že nárast z 508 eur na 559 eur v hrubom nerieši problém prežitia začínajúceho učiteľa. Hlavne v Bratislave nie. Učiteľ s týmto platom bude vyzerať pri žiadosti o pôžičku na jednoizbový byt v Bratislave komicky tak, či tak.

Sú zamestnanci školstva s ich platmi vôbec schopní "neobmedzene štrajkovať? Ak nepedagogickým zamestnancom začínajú tabuľkové platy pod hranicou minimálnej mzdy (ako je to vôbec možné???), v materských školách zarábajú cca 360 - 400 eur a začínajúci učiteľ dostane niečo vyše 400 eur v čistom, každému musí byť jasné, že títo ľudia si nemôžu dovoliť neobmedzene štrajkovať. S 360 eurami je človek na tom už tak zle, že nie je schopný sa brániť ani pár dní, keď nedostane plnú výplatu. Ako môže štrajkovať "neobmedzene"?

Tí, ktorí hnali zamestnancov školstva do takéhoto "neobmedzeného" štrajku, to veľmi dobre vedeli. Sami organizátori z OZ PŠaV na čele s pánom Ondekom sa vyjadrovali, že zamestnancov školstva do štrajku nezvolávajú, pritom ho ale vyhlasujú...

Na začiatku štrajku bolo zrejmé, že štrajk nemôže byť "neobmedzený" a že učitelia z finančných a existenčných dôvodov budú musieť štrajk po pár dňoch prerušiť. Po troch dňoch vedenie odborov štrajk zrušilo - prerušilo. Nejednoznačné vyjadrenia odborárov neustále vnášali medzi štrajkujúcich neistotu a pomáhali rozdrobiť ich.

Tí, ktorí sa rozhodli ísť do tohoto predom prehratého opotrebovávacieho "neobmedzeného" štrajku vyčerpali do značnej miery za pár dní svoje finančné možnosti a boli nútení štrajk prerušiť. Niektorí sa s týmto stavom nemohli zmieriť a chceli v štrajku hrdinsky pokračovať. Tí, ktorí sa rozhodli z finančných a existenčných dôvodov nepokračovať v štrajku boli následne vystavení výčitkám a a boli označení svojimi štrajkujúcimi kolegami za "štrajkokazov".

A vláda spolu s OZ PŠaV sa mohla len spokojne usmievať.

Po oznámení, že viac ako 5% vláda nedá ani pedagogickým, ani nepedagogickým zamestnancom, funkcionári OZ PŠaV uvážili, že ďalej už štrajkovať netreba. Na týždeň od 10.12. do 14.12 vyhlásili protesty po väčších mestách Slovenska, tak, aby sa zamestnanci školstva opäť nestretli v jednom čase na jednom mieste. Pravdepodbne to dopadne tak, že učitelia a ostatní zamestnanci školstva opäť poslúchnu odporúčania OZ PŠaV a opäť rozbijú svoje sily v štyroch protestoch po celom území Slovenska namiesto toho, aby sa konečne stretlo aspoň 50 000 protestujúcich na jednom miesta a v jednom čase.

Je tu ešte možnosť stretnúť sa, vyjadriť skutočné požiadavky zamestnancov školstva a rozozvučať ulice, aby vláda pochopila, že to zamestnanci školstva myslia vážne.

Na piatok o 14:00 hod je organizovaný starými odbormi protest v Bratislave. Ak by protestujúci chceli znásobiť účinok svojich protestov, mali by sa zísť v piatok v Bratislave. Len nevyspytateľného davu v uliciach sa mocní vždy báli a boja. Zídu sa konečne raz po roku a štvrť zamestnanci školstva na jednom mieste? V jednom čase? Zahučí konečne ulica?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?